Jesteś tutaj:
Strona Główna
❯ Aktualności ❯ (archiwum)
← Powrót do strony głównej
← Powrót do bieżących artykułów z menu "Aktualności"
Projekt pn. STOP COVID-19. Bezpieczne systemy społeczne w Wielkopolsce
STOP COVID-19. Bezpieczne systemy społeczne w Wielkopolsce
Projekt pn. "Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii COVID-19"
Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii COVID-19
Projekt pn. "RAZEM PRZECIW WYKLUCZENIU"
RAZEM PRZECIW WYKLUCZENIU
PCPR w Rawiczu realizuje program oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc domową.
Tegoroczną edycję zaplanowano na okres od 12-10-2024 do 14-12-2024, w wymiarze 60 godzin (zajęcia grupowe); zajęcia odbywają się raz w tygodniu w siedzibie tut. PCPR.
Oddziaływania korekcyjno-edukacyjne wobec osób stosujących przemoc domową przeprowadzane są w formie warsztatów i działań psychologicznych, edukacyjnych i socjalizacyjnych, ukierunkowanych na zmianę zachowań i postaw w celu zmniejszenia ryzyka dalszego stosowania przemocy oraz zwiększenia zdolności do samokontroli agresywnych zachowań i do konstruktywnego współżycia w rodzinie.
Adresatami Programu są dorosłe osoby stosujące przemoc domową, zarówno kobiety jak i mężczyźni.
W Programie mogą brać udział:
1) osoby, które z własnej inicjatywy zgłoszą się do uczestnictwa lub zostaną zmotywowane przez instytucje wspierające rodzinę;
2) osoby, które stosują przemoc domową, kierowane przez Zespół Interdyscyplinarny na wniosek grupy diagnostyczno-pomocowej - członkowie rodzin, wobec których została wszczęta procedura „Niebieskie Karty”;
3) osoby skazane za czyny związane ze stosowaniem przemocy domowej, wobec których Sąd warunkowo zawiesił wykonanie kary, zobowiązując ich do uczestnictwa w Programie;
4) rodzice, którzy mają ograniczoną władzę rodzicielską lub są jej pozbawieni w wyniku zaniedbań i niewypełniania funkcji rodzicielskich.
Osoby zainteresowane udział w Programie prosimy o kontakt z tut. PCPR - osobiście (Rawicz, ul. Dworcowa 1) lub telefonicznie pod numerem 722373303.
Powiat Rawicki realizuje zadanie publiczne określone w rządowym programie „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej na lata 2024-2027”.
Program finansowany jest ze środków budżetu państwa.
Kwota dofinansowania: 202 408,35 zł
Całkowita wartość zadania: 202 408,35 zł
Opis zadania: dofinansowanie wynagrodzeń wraz z pochodnymi dla pracowników Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Mały Dworek” w Łaszczynie, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Nowy Dworek” w Łaszczynie i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu w okresie od 1.07.2024 r. do 31.12.2024 r., zgodnie z wytycznymi programu.
Umowa nr PS-III.946.5.2024.213 z dnia 02.10.2024 r.
Powiat Rawicki informuje, że w ramach realizacji „Programu wyrównywania różnic między regionami III” w obszarze F (pomoc na utworzenie warsztatów terapii zajęciowej oraz przeciwdziałanie degradacji infrastruktury istniejących warsztatów terapii zajęciowej) w 2024 r. otrzymał wsparcie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację projektu pn. „Remont WTZ”.
Wysokość dofinansowania: 135 300 zł
Całkowita wartość zadania: 168 300 zł
Projekt realizuje: Stowarzyszenie Dzieci i Osób Niepełnosprawnych w Miejskiej Górce na rzecz Warsztatów Terapii Zajęciowej im. O. Euzebiusza Huchrackiego w Miejskiej Górce, ul. Szkolna 1, 63-910 Miejska Górka.
Zakres rzeczowy projektu: m.in. remont elewacji z wymianą stolarki, remont klatki schodowej, łazienki wraz z pomieszczeniem socjalnym, osuszanie ścian.
Termin zakończenia projektu: 31-05-2025r.
UMOWA nr WRR/000531/15/D z dnia 18-09-2024 r. o realizację przez samorząd powiatowy „Programu wyrównywania różnic między regionami III” w obszarze F.
Powiat Rawicki realizuje zadanie publiczne określone w rządowym programie „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024-2027”.
Program finansowany jest ze środków budżetu państwa.
Kwota dofinansowania: 1 185 649,60 zł
Całkowita wartość zadania: 1 185 649,60 zł
Opis zadania: dofinansowanie wynagrodzeń wraz z pochodnymi dla pracowników Domu Pomocy Społecznej w Osieku, Domu Pomocy Społecznej w Pakówce i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu w okresie od 1.07.2024 r. do 31.12.2024 r., zgodnie z wytycznymi programu.
Umowa nr PS-II.26.dodatek/P/ps/2024 z dnia 12.09.2024 r.
Powiat Rawicki realizuje zadanie publiczne określone w rządowym programie „Dofinansowanie wynagrodzeń rodzin zastępczych zawodowych i prowadzących rodzinne domy dziecka na lata 2024-2027”.
Program finansowany jest ze środków Funduszu Pracy.
Kwota dofinansowania: 49.774,20 zł
Całkowita wartość zadania: 49.774,20 zł
Opis zadania: zwiększenie wynagrodzeń dla rodzin zastępczych zawodowych i prowadzących rodzinne domy dziecka w formie dodatku do wynagrodzenia oraz pokrycie kosztów składek od tych dodatków w okresie od 1.07.2024 r. do 31.12.2024 r.
Umowa nr PS-III.946.4.2024.26 zawarta w dniu 23.08.2024 r.
Informujemy, że dnia 16 maja br. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu bedzie nieczynne.
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosił nabór wniosków w ramach resortowego programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.
Adresatami Programu są:
Wprowadzone na podstawie: art. 3 ust. 2 pkt 2 i art. 22b-22c Ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 560 )
Działanie dla zapewnienia dobrostanu Małoletniego stanowi podstawowy wyznacznik dla całego Personelu Jednostki. W tym celu kadra traktuje wszystkich Małoletnich podopiecznych z szacunkiem, a stosowanie jakiejkolwiek formy przemocy jest wykluczone. Kadra Jednostki podejmuje działania w interesie Małoletnich, stosując przepisy obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych pracodawcy oraz zasady współżycia społecznego.
W opracowaniu i stosowaniu niniejszych „Standardów ochrony małoletnich” kierowano się poniższymi założeniami:
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej informuje, że z myślą o najstarszych mieszkankach i mieszkańcach Wielkopolski oraz opiekunach uruchomił Wielkopolską Infolinię Wsparcia.
Asystenci Teleopieki są dostępni od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00, pod numerem telefonu: 61 4 499 499.
W ofercie:
- rozmowy na codzienne tematy,
- informacje na temat dostępnych usług dla osób starszych i opiekunów w Wielkopolsce,
- porady dotyczące korzystania z systemu pomocy społecznej,
- wskazówki dotyczące dostępnych zasobów i programów wsparcia w regionie.
Szczegółowe informacje na stronie internetowej ROPS Wielkopolska Infolinia Wsparcia
Z okazji obchodzonego w dniu 30 maja Dnia Rodzicielstwa Zastępczego oraz przypadającego 1 czerwca Dnia Dziecka, PCPR w Rawiczu zorganizowało w dniu 7 czerwca br. piknik rodzinny - spotkanie rodzin zastępczych zamieszkujących na terenie powiatu rawickiego.
Rodzicielstwo zastępcze to trudna i bardzo odpowiedzialna misja. Wyrazy uznania oraz okolicznościowe życzenia dla wszystkich rodziców-opiekunów oraz dzieci złożyli Panowie Maciej Jagodziński Przewodniczący Rady Powiatu Rawickiego oraz Adam Sperzyński Starosta Rawicki. Dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia!
Spotkanie odbyło się w siedzibie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Miejskiej Górce. Przy pięknej pogodzie doskonale sprawdziły się gry i zabawy plenerowe. Nie zabrakło też piknikowych smakołyków oraz słodyczy! Dziękujemy za pomoc w organizacji pikniku !
Ideą obchodów Dnia Rodzicielstwa Zastępczego jest promowanie i rozwijanie rodzinnej pieczy zastępczej. Wszystkich zainteresowanych zostaniem rodzicem zastępczym zapraszamy do kontaktu z pracownikami Zespołu ds. rodzinnej pieczy zastępczej - Rawicz, ul. Dworcowa 1, tel.722 373 353 .
Zgodnie z Obwieszczeniem MRPiPS z dnia 24 marca 2024r. w sprawie wysokości kwot świadczeń przysługujących rodzinie zastępczej i prowadzącemu rodzinny dom dziecka, wysokości pomocy dla osoby usamodzielnianej oraz wysokości kwot określonych w umowach od dnia 01 czerwca 2024r. zmienia się wysokość kwoty, o której mowa w art. 80 ust.1 pkt 1 i 2; art. 81 ust.1 i 2; art. 146 ust.2; art. 149 ust.1 pkt 1, pkt 2 lit.a, lit.b, lit.c; art. 150 ust.1 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Waloryzacji o nie mniej niż 11,4 % podlega wysokość kwot określonych w umowach, o których mowa w art. 54 ust. 3 pkt 9 i 12a, art. 62 ust. 2 pkt 7, 11 i 14 oraz w art. 75 ust. 2 pkt 6 w/w ustawy.
W dniu 8-05-2024r. w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu w ramach realizacji Program Rozwoju Pieczy Zastępczej w Powiecie Rawickim Na Lata 2024-2026 odbyło się szkolenie dla rodzin zastępczych z terenu Powiatu Rawickiego pt. „Rodzina zastępcza w poszukiwaniu motywacji do realizacji zadań”.
Szkolenie prowadziła Pani Justyna Deręgowska – doktor nauk humanistycznych, pedagog, psychoonkolog.
Pełnienie funkcji rodzica zastępczego jest zadaniem trudnym ale i dającym ogrom satysfakcji. Kandydaci do pełnienia tej funkcji otrzymują wiedzę, która przybliża ich do roli jaką mają pełnić. Kiedy w ich życiu pojawia się dziecko skrzywdzone przez swoich rodziców, wiedza którą zdobyli może wydawać się niewystarczająca. Każde dziecko jest inne, przychodzi do rodziny z różnym bagażem doświadczeń. Oprócz zaspokajania podstawowych potrzeb, opieka nad każdym dzieckiem niesie ze sobą konieczność akceptacji nieprzewidywalnych zachowań dziecka, w tym także agresji.
Szkolenie zorganizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu miało na celu pomóc opiekunom zastępczym zrozumieć pewne zachowania dzieci, będących pod ich opieką, dało możliwość opowiedzenia o swoich doświadczeniach a także uzyskania dodatkowej wiedzy. Z możliwości tej skorzystało 15 rodziców zastępczych.
Drodzy rodzice zastępczy! Dziękujemy Wam za to, że dzięki Wam wiele dzieci zyskało prawdziwy dom, pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa. Dziękujemy Wam za to, że jesteście!
Informujemy, że dnia 2 maja br. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu bedzie nieczynne.
Powiat Rawicki realizuje zadanie publiczne w ramach programu resortowego Ministra Rodziny i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością dla Jednostek Samorządu Terytorialnego" - edycja 2024 finansowane ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Kwota dofinansowania: 419.118 zł,
Całkowita wartość: 419.118 zł,
Cel programu:
wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz w funkcjonowaniu w życiu społecznym.
Adresaci programu:
osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie:
Czas realizacji zadania:
od marca 2024r. do grudnia 2024 r.
Umowa nr 99/2024/AOOzN zawarta dnia 5 marca 2024 r.
Plan podziału środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekazanych Powiatowi Rawickiemu w roku 2024 na realizację zadań określonych w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Uchwała nr LXVI/496/24 Rady Powiatu Rawickiego z dnia 29 lutego 2024 r.
W dniu 28 lutego 2024r. ulicami Rawicza przeszedł MARSZ PRZECIKO PRZEMOCY. Ta powtarzająca się cyklicznie inicjatywa ma na celu przede wszystkim uwrażliwienie i zwiększenie świadomości na temat negatywnych konsekwencji jakie niosą ze sobą brak tolerancji i szacunku wobec drugiego człowieka.
Tegorocznymi organizatorami akcji byli: Centrum Usług Społecznych w Rwiczu, Zespół Interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy,Lokalne Centrum Wolontariatu w Rawiczu, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu, Komenda Powiatowa Policji w Rawiczu.
Czytaj całość artykułu "MARSZ PRZECIWKO PRZEMOCY - Rawicz, 28.02.2024r."
Załącznik do zarządzenia Nr PCPR.4/24 Kierownika Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu z dnia 01-03-2024 r.
Od 1 marca br. rusza nabór wniosków w ramach pilotażowego programu "Aktywny samorząd" w 2024 roku. W ramach programu realizowany jest Moduł I - likwidacja barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową, oraz Moduł II - pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym.
Wnioski można składać za pomocą platformy elektronicznej SOW link- http://sow.pfron.org.pl/ oraz w wersji papierowej bezpośrednio w siedzibie PCPR w Rawiczu lub przesyłając wniosek na adres Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu ul. Dworcowa 1, 63-900 Rawicz.
WNIOSKI NA MODUŁ II PRZYJMOWANE SĄ TYLKO PRZEZ SYSTEM SOW!!!
Terminy składania wniosków:
Informacja o programie dostępne na stronach:
http://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/aktywny-samorzad-w-2024-roku/
W załączeniu: zasady przyznawania dofinansowań w ramach programu "Aktywny samorząd" w Powiecie Rawickim w roku 2024 - Moduł I i Moduł II.
Informujemy o zamieszczeniu na Bazie Konkurencyjności zapytania ofertowego: Organizacja i przeprowadzenie kursu prawa jazdy kat. B – w ramach realizacji projektu pt. „Wsparcie deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej w podregionie leszczyńskim”, Program „Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021 – 2027”, działanie 6.15 Wsparcie rodziny i systemu pieczy zastępczej, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+).
termin składania ofert 2024-02-29 10:00:00
planowany termin podpisania umowy 2024-03
Link do postępowania na prawo jazdy: https://bazakonkurencyjnosci.funduszeeuropejskie.gov.pl/ogloszenia/185214
Informujemy o zamieszczeniu na Bazie Konkurencyjności zapytania ofertowego: Przeprowadzenie diagnozy pogłębionej dziecka w zakresie: 1) diagnostyka całościowych zaburzeń rozwoju, 2) diagnoza fas/fasd – w ramach realizacji projektu pt. „Wsparcie deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej w podregionie leszczyńskim”, Program „Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021 – 2027”, działanie 6.15 Wsparcie rodziny i systemu pieczy zastępczej, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+).
termin składania ofert 2024-03-04 10:00:00
planowany termin podpisania umowy 2024-03
Link do postępowania przeprowadzenie diagnozy pogłębionej dziecka: http://bazakonkurencyjnosci.funduszeeuropejskie.gov.pl/ogloszenia/185404
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu ogłasza nabór uczestników do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024, który jest finansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Podstawą prawną Programu jest art. 7 ust. 5 ustawy z dn. 23 października 2018r. o Funduszu Solidarnościowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 647, 1407 i 1429).
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym. Usługi asystenckie mogą uzupełniać usługi opiekuńcze, nie mogą ich jednak zastępować. Uczestnik (bez względu na sytuację materialną) nie ponosi odpłatności za udział w Programie.
Usługi asystencji osobistej polegają na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością w różnych sferach życia, w tym:
1) wsparcia uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;
2) wsparcia uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;
3) wsparcia uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
4) wsparcia uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się
z otoczeniem.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu planuje objąć wsparciem w ramach programu 16 pełnoletnich mieszkańców Powiatu Rawickiego, posiadających orzeczenie o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia równoważne zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dn. 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w tym:
- 7 osób o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną
(przez niepełnosprawność sprzężoną rozumie się posiadanie orzeczenia ze wskazaniem co najmniej dwóch przyczyn niepełnosprawności),
- 8 osób o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- 1 osobę o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
Sądy, prokuratury, komendy policji, prawnicze samorządy zawodowe oraz organizacje pozarządowe w całej Polsce włączają się w organizację Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Wszędzie tam osoby dotknięte przestępstwem mogą otrzymać bezpłatną poradę.
Instytucje te organizują punkty informacyjne, a na swoich stronach internetowych umieszczą informacje o miejscu i godzinach ich funkcjonowania.
Akcję koordynuje Ministerstwo Sprawiedliwości.
Przez cały rok osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą zgłaszać się do placówek finansowanych ze środków Funduszu Sprawiedliwości, gdzie mogą uzyskać bezpłatną i profesjonalną pomoc - wsparcie prawne i psychologiczne, a w razie potrzeby również pomoc materialna, dostosowana do potrzeb.
Wykaz placówek: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/.../znajdz.../
Całodobowa ogólnokrajowa Linia Pomocy Pokrzywdzonym (+48 222 309 900) oraz specjalny adres e-mail: info@numersos.pl
KPP Rawicz: https://rawicz.policja.gov.pl/.../250885,Tydzien-Pomocy...
Praktyczny poradnik savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych.
Tu znajdziesz pomoc ! Przemoc to przestępstwo ! (ulotka)
Zgodnie z Zarządzeniem Nr 8/24 Starosty Rawickiego z dnia 16 stycznia 2024 r. średni miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w DPS w Osieku w 2024 r. wynosi 6.619,23 zł. Zarządzenie wchodzi w życie od miesiąca lutego 2024 r. (publikacja: Dz.Urz.Woj.Wlkp. z dnia 23 stycznia 2024 r. poz. 1057).
Zgodnie z Zarządzeniem Nr 7/24 Starosty Rawickiego z dnia 16 stycznia 2024 r. średni miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w DPS w Pakówce w roku 2024 wynosi 6.070,77zł. Zarządzenie wchodzi w życie od miesiąca lutego 2024 r. (publikacja: Dz.Urz.Woj.Wlkp. z dnia 23 stycznia 2024 r. poz. 1056)
Zgodnie z Zarządzeniem Nr 6/24 Starosty Rawickiego z dnia 16 stycznia 2024 r. średnie miesięczne wydatki na utrzymanie dziecka w roku 2024 w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej "Mały Dworek" w Łaszczynie wynoszą 9.225,86zł.
Zarządzenie wchodzi w życie od miesiąca lutego 2024 r. (publikacja: Dz.Urz.Woj.Wlkp. z dnia 23 stycznia 2024 r. poz. 1055).
Zgodnie z Zarządzeniem Nr 5/24 Starosty Rawickiego z dnia 16 stycznia 2024 r. średnie miesięczne wydatki na utrzymanie dziecka w roku 2024 w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej "Nowy Dworek" w Łaszczynie wynoszą 7.560,38zł.
Zarządzenie wchodzi w życie od miesiąca lutego 2024 r. (publikacja: Dz.Urz.Woj.Wlkp. z dnia 23 stycznia 2024 r. poz. 1054).
Wsparcie deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej w podregionie leszczyńskim. Projekt jest dofinansowany ze środków Programu „Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021 – 2027” w ramach działania 6.15 Wsparcie rodziny i systemu pieczy zastępczej.
Cel Projektu:
Celem projektu jest zwiększenie dostępności i poszerzenie zakresu usług wspierających dla 566 osób tj. dzieci i młodzieży przebywającej w pieczy zastępczej oraz wsparcie 9 powiatowych systemów pieczy zastępczej i ich 90 pracowników realizujących zadania z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej w okresie od 1.10.2023 r. do 30.06.2029 r.
Grupa docelowa:
Z terenów powiatów Gostyńskiego, Grodziskiego, Kościańskiego, Leszczyńskiego, Międzychodzkiego, Nowotomyskiego, Rawickiego, Wolsztyńskiego oraz Miasta Leszno:
Zadania realizowane w projekcie:
Efekty projektu:
Wartość projektu (całkowity koszt projektu): 14 996 567,91 zł
Kwota dofinansowania UE: 10 497 597,53 zł
Partner wiodący:
Województwo Wielkopolskie/Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu
Partnerzy:
KONTAKT w sprawie projektu:
PCPR w Rawiczu, ul. Dworcowa 1, 63-900 Rawicz
Tel. 722373353 / 607395721; email: sekretariat@pcprrawicz.pl
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Informujemy, że w zakładce DRUKI https://pcprrawicz.pl/index.php?menu=6703#0 zostały opublikowane druki wniosków (wraz z załącznikam) w sprawie dofinansowań zadań ze środków PFRON w roku 2024 z zakresu: turnus rehabilitacyjny, likwidacja barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych, zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, usługi tłumacza języka migowego/tłumacza przewodnika.
Wzory wniosków są tożsame z wnioskami składanymi w tegorocznym elektronicznym naborze poprzez System Obsługi Wsparcia SOW http://sow.pfron.org.pl.
Zachęcamy do składnia wniosków on-line za pośrednictwem systemu SOW dostępnego codziennie, 24 godziny na dobę.
Jednocześnie informujemy, że wnioski będą rozpatrywane po przyjęciu przez Radę Powiatu Rawickiego planu środków PFRON dla Powiatu Rawickiego na rok 2024 wraz z podziałem ich na poszczególne zadania.
Powiat Rawicki realizuje zadanie publiczne określone w rządowym programie wsparcia powiatu w organizacji i tworzeniu rodzinnych form pieczy zastępczej w 2023r.
Program finansowany jest ze środków Funduszu Pracy.
Kwota dofinansowania ze środków Funduszu Pracy: 65.547,60zł
Całkowita wartość: 115.347,91zł
Opis zadania: dofinansowanie wypłat wynagrodzeń wraz z pochodnymi od wynagrodzeń na każdą rodzinę zastępczą zawodową i każdego prowadzącego rodzinny dom dziecka w okresie od 1-06-2023r. do 31-12-2023r.
Umowa nr PS-III.946.1.26.2023 w sprawie realizacji zadania określonego w rządowym programie wsparcia powiatu w organizacji i tworzeniu rodzinnych form pieczy zastępczej w 2023r. zawarta w dniu 22-12-2023r. pomiędzy Wojewodą Wielkopolskim a Powiatem Rawickim.
Jeszcze do końca grudnia działa bezpłatna infolinia w temacie rodzicielstwa zastępczego!
Pod nr telefonu: 22 490 80 50
Jeśli myślisz, by zostać rodzicem zastępczym – porozmawiaj o tym z doświadczonymi osobami.
Infolinia jest dostępna od poniedziałku do piątku od 10:00 do 16:00 oraz w soboty od 10:00 do 20:00
Więcej informacji - http://www.juzjestem.info
W dniu 08 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Rawiczu odbyło się spotkanie przedstawicieli instytucji pomocy społecznej powiatu rawickiego, policji oraz kuratorów z sędzią rodzinnym Sądu Rejonowego w Rawiczu - Panią Aleksandrą Dubiał.
To już kolejne trzecie takie międzyresortowe spotkanie służb pracujących w obszarze dziecka i rodziny na terenie powiatu rawickiego. W trakcie spotkania poruszono między innymi tematy związane z pieczą zastępczą, profilaktyką uzależnień - przymusowym leczeniem, zdolnością do czynności prawnej a ubezwłasnowolnieniem, reprezentacją małolenich, resocjalizacją nieletnich, procedurą Niebiskiej Karty. .
Uczestnicy spotkania: OPS Bojanowo, MGOPS Jutrosin, OPS Miejska Górka, GOPS Pakosław, CUS Rawicz, DPS Pakówka, DPS Osiek, KPP w Rawiczu, ZKSS w Rawiczu, POW w Łaszczynie, PCPR w Rawiczu.
Organizator spotkania: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu.
Zdjęcia: PCPR Rawicz
W dniu 12 grudnia br. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu zorganizowało się szkolenie nt. Przemoc w rodzinie – metody pracy ze sprawcami przemocy oraz doświadczającymi przemocy, skierowane do kadry instytucji zajmujących sie zadaniami z zakresu preciwdziałania przemocy domowej.
Tematyka szkolenia obejmowała m.in: przyczyny stosowania przemocy w rodzinie, rodzaje przemocy; mity i fakty dotyczące sytuacji przemocy w rodzinie; teorię cyklów przemocy oraz mechanizmów wyuczonej bezradności; proces pomocy i wzmacniania członków rodziny będących w sytuacji przemocy – czynniki zniewalające i wyzwalające przemoc; pracę ze sprawcą przemocy – mechanizmy obronne, programy edukacyjno-korekcyjne, etapy zmiany; współpracę z instytucjami i placówkami.
Wykonawca: Ośrodek "Rozwój" Helena Strzałkowska.
Uczestnicy szkolenia - przedstawiciele instytucji: OPS Bojanowo, MGOPS Jutrosin, OPS Miejska Górka, GOPS Pakosław, CUS Rawicz, KPP w Rawiczu, PPP w Rawiczu oraz PCPR w Rawiczu.
Zdjęcia: PCPR Rawicz
W dniu 5 grudnia br., w siedzibie Starostwa Powiatowego w Rawiczu, grupa rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnościami oraz przedstawicieli NGO działających w obszarze niepełnosprawności uczestniczyła w szkoleniu organizowanym przez PCPR w Rawiczu. Prowadząca szkolenie Pani Anna Hejducka omówiła m.in. tematy związane z procesem orzekania o niepełnoprawności, świadczeniem pielęgnacyjnym i wspierającym.
Zdjęcia PCPR Rawicz
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zaprasza do uczestnictwa w „Programie wyrównywania różnic między regionami III” w 2024r. w ramach:
Szczegółowe informacje o Programie dostępne są na stronie internetowej Funduszu:http://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/program-wyrownywania-roznic-miedzy-regionami-iii-w-2024-roku-1/
W dniu 27 listopada br. zakończyła się tegoroczna edycja szkolenia dla kandydatów na rodziny zastępcze w ramach wspierania rozwoju rodzinnej pieczy zastępczej na terenie powiatu rawickiego.
Do szkolenia organizowanego przez PCPR w Rawiczu, zostało zakwalifikowanych i ukończyło je z wynikiem pozytywnym 5 osób – kandydatów na rodziny zastępcze.
Szkolenie przeprowadzono Programem PRIDE: Rodzinna Piecza Zastępcza 2020. Jest to program kompleksowy do szkolenia przyszłych rodziców zastępczych i adopcyjnych, a z pewnymi modyfikacjami i uzupełnieniami dla prowadzących rodzinne domy dziecka i pogotowia rodzinne, w obszarach: umiejętności opiekuńczych, zaspokajania potrzeb rozwojowych, podtrzymywania więzi z rodziną biologiczną dziecka, ułatwiania nawiązywania przez dziecko trwałych i bezpiecznych więzi oraz pracy w profesjonalnym zespole.
Dziękujemy za udział szkoleniu. Gratulujemy ukończenia szkolenia. Mamy nadzieję, że otworzycie swoje serca i domy dla dzieci szukających miłości i bezpieczeństwa !
Foto: PCPR Rawicz
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu informuje, że do 30 listopada 2023 roku trwa nabór wniosków na rok 2024 o dofinansowanie ze środków PFRON zadania w ramach sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych.
O dofinansowanie mogą się starać osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, prowadzące działalność na rzecz osób niepełnosprawnych przez okres co najmniej 2 lat przed dniem złożenia wniosku.
Wnioski można składać wyłącznie w wersji elektronicznej, poprzez bezpłatną platformę System Obsługi Wsparcia (SOW). Do złożenia wniosku w formie elektronicznej wymagany jest podpis elektroniczny lub profil zaufany na platformie ePUAP- Profil Zaufany można założyć bez wychodzenia z domu poprzez stronę internetową http://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany
Wypożyczalnia technologii wspomagających powstała z myślą o potrzebach osób z niepełnosprawnościami, aby zapewnić im większą dostępność do sprzętu i wysoko zaawansowanych rozwiązań technologicznych, dzięki którym będą mogły zwiększyć swoje szanse na niezależne życie i pełny udział we wszystkich sferach życia, na równi z innymi osobami.
Wypożyczenie sprzętu jest optymalnym rozwiązaniem, zwłaszcza z uwagi brak konieczności ponoszenia wysokich kosztów zakupów nowych urządzeń oraz możliwość wypróbowania i dopasowania najlepszej technologii dla każdej osoby indywidualnie, zgodnie z jej rzeczywistymi potrzebami.
Lista sprzętu i technologii, które można wypożyczyć, jest dostępna na stronie PFRON http://wypozyczalnia.pfron.org.pl/lista-dostepnego-sprzetu/
Czytaj całość artykułu "WYPOŻYCZALNIA SPRZĘTU DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ."
Rozpoczął się nabór wniosków w ramach programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej pn. „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2024 finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
Na realizację Programu Minister przeznaczył kwotę 190.000.000,00 zł.
Gmina/powiat składa wniosek (załącznik nr 1 do Programu) wraz z załącznikami do wniosku (załączniki nr 16 i 17 do Programu) do właściwego wojewody za pośrednictwem Generatora Funduszu Solidarnościowego dostępnego na stronie internetowej bfs.mrips.gov.pl, w terminie od dnia 30 października 2023 r. do dnia 16 listopada 2023 r.
Szczegółowe informacje dot. Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2024 znajdziesz tutaj: https://niepelnosprawni.gov.pl/a,1488,nabor-wnioskow-w-ramach-programu-resortowego-ministra-rodziny-i-polityki-spolecznej-opieka-wytchnieniowa-dla-jednostek-samorzadu-terytorialnego-edycja-2024
Osoby zainteresowane udziałem w Programie prosimy o kontakt z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu do dn. 13.11.2023r.
Informacji udzielają:
Magdalena Łukowiak – PCPR w Rawiczu, tel. 722 373 383
Marta Horodecka – PCPR w Rawiczu, tel. 722 373 383
Osoby zainteresowane Programem mogą również kontaktować się z jednostkami właściwymi ze względu na swoje miejsce zamieszkania, tj. ośrodkami pomocy społecznej (Bojanowo, Miejska Górka, Pakosław, Jutrosin) lub Centrum Usług Społecznych w Rawiczu.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu informuje, iż w dniu 16.08.2023 r. Minister Rodziny i Polityki Społecznej ogłosił nabór wniosków na realizację Programu pn. „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego − edycja 2024 finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Powiat, występując o środki finansowe w ramach Programu jest zobowiązany złożyć do wojewody za pośrednictwem Generatora Funduszu Solidarnościowego (dostępnego na stronie internetowej: mrips.gov.pl) wniosek wraz z wymagalnymi załącznikami oraz oświadczenie o złożeniu wniosku w Generatorze Funduszu Solidarnościowego w terminie do dnia 15 września 2023 r.
Osoby zainteresowane udziałem w programie (czytaj niżej !) proszone są o kontakt z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu pod numerem telefonu: 607 395 721 lub osobiście do dnia 11 września 2023 r.
Na realizację Programu Minister przeznaczył kwotę 505 000 000,00 zł (słownie: pięćset pięć milionów złotych, 00/100).
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.
Adresaci Programu:
Usługi asystencji osobistej polegają w szczególności na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością we wszystkich sferach życia, w tym:
Uprzejmie informujemy, że w dniu 14 sierpnia br. (poniedziałek) Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu będzie nieczynne.
Za utrudnienia przepraszamy.
ul. Dworcowa 1, 63-900 Rawicz
tel. 607 395 721 (centrala):
kierownik jednostki - tel. 722 373 303
godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:00-15:00
e-mail: sekretariat@pcprrawicz.pl
Elektroniczna Skrzynka Podawcza:EPUAP
Adres skrytki: /pcprrawicz/SkrytkaESP
Adres strony internetowej: www.pcprrawicz.pl
Biuletyn informacji Publicznej: www.pcprrawicz.biuletyninformacji.pl
Uprzejmie informujemy, że w dniu 9 czerwca br. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu będzie nieczynne.
Za utrudnienia przepraszamy.
Uprzejmie informujemy, że w dniu 2 maja br. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu będzie nieczynne.
Za utrudnienia przepraszamy.
DODATKOWE KRYTERIA ROZPATRYWANIA WNIOSKÓW O DOFINANSOWANIE ZE ŚRODKÓW PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU REHABILITACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH ZADAŃ Z ZAKRESU REHABILITACJI SPOŁECZNEJ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W ROKU 2023 W POWIECIE RAWICKIM.
W dniu 30-03-2023 r. Rada Powiatu Rawickiego (Uchwała Nr LV/426/23 Rady Powiatu Rawickiego z dnia 30-03-2023r.) określiła zadania i wysokość środków finansowych PFRON przekazanych powiatowi rawickiemu na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych w 2023 r.
PLAN OGÓŁEM: 2 827 737 zł, w tym:
R E H A B I L I T A C J A Z A W O D O W A - RAZEM 185 000 zł
1. Zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy (art. 26e) - 90 000 zł
2. Wydatki na instrumenty i usługi rynku pracy (art. 11)- 35 000 zł
3. Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej (art. 12a) - 60 000 zł
R E H A B I L I T A C J A S P O Ł E C Z N A - RAZEM 2 642 737 zł
1. Dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych - 400 000 zł
2. Dofinansowanie sportu, kultury, rekreacji i turystyki - 17 750 zł
3. Dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze - 234 531 zł
4. Dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych - 300 000 zł
5. Dofinansowanie działalności bieżącej warsztatów terapii zajęciowej - 1 689 456 zł
6. Dofinansowanie do usług tłumacza języka migowego lub tłumacza-przewodnika - 1 000 zł
Powiat Rawicki, za pośrednictwem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu, przystąpił do realizacji programu adresowanego do osób z niepełnosprawnościami, wspierających ich niezależność oraz ułatwiających podejmowanie aktywności zawodowej i społecznej: „DOSTĘPNE MIESZKANIE”.
DOSTĘPNE MIESZKANIE
Cel programu będzie realizowany poprzez zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami mieszkania wolnego od barier architektonicznych, jako podstawy samodzielnego realizowania planów zawodowych i społecznych, a dofinansowanie dotyczy dopłaty do zakupu mieszkania pozbawionego barier architektonicznych.
Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym, lecz nie później niż do dn. 31 grudnia 2024 r., jednak nie dłużej niż do wyczerpania budżetu Programu.
Wnioski o dofinansowanie można składać wyłącznie poprzez System Obsługi Wsparcia SOW. W tym celu niezbędne jest posiadanie Profilu Zaufanego.
Powiat Rawicki realizuje zadanie publiczne w ramach programu resortowego Ministra Rodziny i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" - edycja 2023 finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Kwota dofinansowania: 331.755 zł,
Całkowita wartość: 331.755 zł,
Cel programu:
zapewnienie usług asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej, mające na celu pomoc uczestnikom programu w wykonywaniu codziennych czynności oraz w funkcjonowaniu w życiu społecznym.
Adresaci programu:
osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie:
Czas trwania programu:
od stycznia 2023 r. do grudnia 2023 r.
Powiat Rawicki / Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu realizuje zadanie publiczne - Program „Samodzielność-Aktywność-Mobilność” Mieszkanie dla absolwenta - finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Kwota dofinansowania: 84.069,05 zł
Całkowita wartość: 84.069,05 zł
Cel programu: wzrost niezależności beneficjentów oraz ułatwienie im aktywności zawodowej i społecznej poprzez zapewnienie samodzielnego mieszkania spełniającego indywidualne kryterium dostępności beneficjenta
Adresaci programu:
Beneficjentem programu może być osoba z niepełnosprawnością, który spełnia warunki:
Dofinansowanie obejmuje zarówno okres poszukiwania pracy, jak również rozpoczęcia zatrudnienia - maksymalnie przez 36 miesięcy.
Czas trwania programu: dofinansowanie poznano na realizację programu w latach 2023-2027
Powiat Rawicki / Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu realizuje zadanie publiczne - Program „Samodzielność-Aktywność-Mobilność” – Dostępne mieszkanie - finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Kwota dofinansowania: 65.387,03 zł
Całkowita wartość: 65.387,03 zł
Cel programu: wzrost niezależności beneficjentów oraz ułatwienie im aktywności zawodowej i społecznej poprzez zapewnienie mieszkania wolnego od barier architektonicznych, jako podstawy samodzielnego realizowania planów zawodowych i społecznych.
(dofinansowanie dotyczy dopłaty do zakupu mieszkania pozbawionego barier architektonicznych, znajdującego się w lokalizacji umożliwiającej samodzielne opuszczenie budynku, aż do poziomu zero przed budynkiem)
Adresaci programu:
Beneficjentem może być osoba z niepełnosprawnością, która spełnia warunki:
W przypadku, gdy wniosek dotyczy osoby małoletniej lub ubezwłasnowolnionej, wniosek składa jej opiekun prawny. W takim przypadku do wniosku dołącza się oświadczenie o zamieszkiwaniu w lokalu wspólnie osoby z niepełnosprawnością oraz opiekuna prawnego;
Czas trwania programu: dofinansowanie poznano na realizację programu w latach 2023-2026
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu informuje, iż w związku z zakwalifikowaniem wniosku złożonego przez Powiat Rawicki do wsparcia zadania: Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" – edycja 2023, finansowego z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej ze środków Funduszu Solidarnościowego, ogłasza w okresie od 13 lutego do 20 lutego 2023r.nabór wniosków do udziału w w/w Programu.
Celem Programu jest zapewnienie usług asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej, mające na celu pomoc uczestnikom Programu w wykonywaniu codziennych czynności oraz w funkcjonowaniu w życiu społecznym. Całkowita wartość zadania wynosi 331.755 zł, w tym w zakresie usługi asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej: 325.250zł oraz koszty związane z obsługą zadania: 6.505zł.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu w ramach programu planuje objąć wsparciem 18 osób niepełnosprawnych (pełnoletnich), mieszkańców Powiatu Rawickiego, posiadających orzeczenie:
* przez niepełnosprawność sprzężoną rozumie się posiadanie orzeczenia ze wskazaniem co najmniej dwóch przyczyn niepełnosprawności i trudnościami związanymi z mobilnością i komunikacją.
Osoby zainteresowane skorzystaniem z usług asystenta osobistego w 2023 roku proszone są o złożenie następujących dokumentów:
1. Karty zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2023 (w załączeniu)
2. Karty zakresu czynności w ramach usług asystencji osobistej do Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”– edycja 2023 (w załączeniu)
3. Załącznik nr 1 do Regulaminu określającego zasady realizacji Programu „ASYSTENT OSOBISTY OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ - edycja 2023 w Powiecie Rawickim (w załączeniu)
4. Oświadczenie uczestnika Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2023 o wyborze asystenta (w załączeniu)
5. Klauzula informacyjna w ramach Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2023 (w załączeniu)
6. Klauzula informacyjna RODO w ramach Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2023 Ministra Rodziny i Polityki Społecznej (w załączeniu)
7. Kserokopia aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności.
8. Załącznik nr 2 do Regulaminu określającego zasady realizacji Programu „ASYSTENT OSOBISTY OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ - edycja 2023 w Powiecie Rawickim – dot. wnioskodawcy, który legitymuje się orzeczeniem wydanym z innej przyczyny niż: 03-L, 04-O, 05-R, zobowiązany jest do dołączenie zaświadczania lekarskiego (załącznik nr 2), które potwierdzi, że niepełnosprawność dotyczy mobilności i/lub komunikowaniu się z otoczeniem)
Dokumenty rekrutacyjne należy składać w terminie od 13 do 20 lutego 2023r.:
- bezpośrednio w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu, ul. Dworcowa 1, pok. 9,lub
- za pośrednictwem poczty na adres: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu, ul. Dworcowa 1, 63-900 Rawicz
Kwalifikacja uczestników do Programu odbywać się będzie zgodnie z obowiązującym Regulaminem Rekrutacji do Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2023 (w załączeniu) oraz zgodnie z założeniami Programu i przyznanymi środkami finansowymi.
O sposobie rozpatrzenia złożonego zgłoszenia do Programu, osoba niepełnosprawna zostanie powiadomiona pisemnie lub telefonicznie. Planowany termin realizacji programu: od 01.03.2023r. do 31.12.2023r.
Czytaj całość artykułu "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej - edycja 2023. Nabór wniosków."
Zgodnie z Zarządzeniem Nr 5/23 Starosty Rawickiego z dnia 24 stycznia 2023 r. średnie miesięczne wydatki na utrzymanie dziecka w roku 2023 w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej "Mały Dworek" w Łaszczynie wynoszą 8 323,92zł.
Zarządzenie wchodzi w życie od miesiąca lutego 2023 r. (publikacja: Dz.Urz.Woj.Wlkp. z dnia 25 stycznia 2023 r. poz. 780).
Zgodnie z Zarządzeniem Nr 6/23 Starosty Rawickiego z dnia 24 stycznia 2023 r. średnie miesięczne wydatki na utrzymanie dziecka w roku 2023 w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej "Nowy Dworek" w Łaszczynie wynoszą 6 341,27zł.
Zarządzenie wchodzi w życie od miesiąca lutego 2023 r. (publikacja: Dz.Urz.Woj.Wlkp. z dnia 25 stycznia 2023 r. poz. 781).
Zgodnie z Zarządzeniem Nr 4/23 Starosty Rawickiego z dnia 13 stycznia 2023 r. średni miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w DPS w Osieku w 2023 r. wynosi 5 845,31zł. Zarządzenie wchodzi w życie od miesiąca lutego 2023 r. (publikacja: Dz.Urz.Woj.Wlkp. z dnia 13 stycznia 2023 r. poz. 409).
Zgodnie z Zarządzeniem Nr 3/23 Starosty Rawickiego z dnia 13 stycznia 2023 r. średni miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w DPS w Pakówce w roku 2023 wynosi 5 084,62zł. Zarządzenie wchodzi w życie od miesiąca lutego 2023 r.
(publikacja: Dz.Urz.Woj.Wlkp. z dnia 13 stycznia 2023 r. poz. 408)
Informujemy, że w zakładce Druki opublikowano druki wniosków wraz z załącznikami na zadania algotrytmowe dofinansowane ze środków PFRON na rok 2023, tj:
Wzory wniosków są tożsame z wnioskami składanymi w tegorocznym elektronicznym naborze poprzez System Obsługi Wsparcia SOW.
Zachęcamy do składnia wniosków on-line za pośrednictwem systemu SOW dostępnego codziennie, 24 godziny na dobę.
W związku ze zbliżającym się sezonem zimowym Wielkopolski Urząd Wojewódzki zwraca się z prośbą o uwrażliwienie na sytuację osób bezdomnych, osób samotnych, w podeszłym wieku i osób z niepełnosprawnościami.
Nie bądźmy obojętni na los osób bezdomnych, samotnych i chorych, dla których to wyjątkowo trudny okres ze względu na pogodę. Wykaz placówek noclegowych, tj. schronisk, noclegowni i ogrzewalni wraz z danymi teleadresowymi można znaleźć w linku https://www.poznan.uw.gov.pl/programy-i-konkursy/akcja-zima-pomoc-bezdomnym
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło nabór wniosków w ramach Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2023 finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Osoby zainteresowane udziałem w programie (czytaj niżej !) proszone są o kontakt z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu pod numerem telefonu: 607 395 721 lub 65 546 43 33 do dnia 7 listopada 2022r. do godz. 12.00.
Celem Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym dla uczestników Programu:
Uwaga!
WNIOSKI O DOFINANSOWANIE ORGANIZACJI SPORTU, KULTURY, REKREACJI I TURYSTYKI DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH na realizację zadań w 2023 roku należy złożyć do dnia 30 listopada 2022 roku za pośrednictwem systemu obsługi wsparcia (SOW) http://sow.pfron.org.pl/wnioskodawca/kreator/wybierz-jst?id=855&a=new lub w wersji papierowej w siedzibie PCPR w Rawiczu (ul. Dworcowa 1).
Wniosek i załączniki - nabór 2022 r. (realizacja 2023 r.) dostępne w zakładce DRUKI http://pcprrawicz.pl/index.php?menu=6703#0 lub http://pcprrawicz.biuletyninformacji.pl/index.php?menu=6536#0
W związku z awarią telefonii stacjonarnej tut. PCPR - osoby zainteresowane prosimy o kontakt na numer 607395721.
Uprzejmie informujemy, że w dniu 31 października br. (poniedziałek) Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu będzie nieczynne.
Za utrudnienia przepraszamy.
UMOWA nr WRR/000458/15/D z dnia 13-09-2022r. o realizację przez samorząd powiatowy „Programu wyrównywania różnic między regionami III” w obszarze F.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wraz z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych opracował nową broszurę - informator dla osób z niepełnosprawnościami. W broszurze można znaleźć przydatne informacje na temat wsparcia oferowanego przez te instytucje.
Czytaj więcej: http://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/nowy-informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia-1/
W miesiącu maju br. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu zorganizowało szkolenie dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej. Wzięły w nim udział 3 rodziny (6 osób) funkcjonujące dotychczas na terenie powiatu rawickiego jako niezawodowe rodziny zastępcze.
Szkolenie przeprowadzono zgodnie z programem PRIDE – Rodzinna Piecza Zastępcza zatwierdzonym decyzją MRPiPS Nr 8/2018/RZ z dnia 30 lipca 2018r.
Tematyka 15 – godzinnego szkolenia obejmowała zapoznanie się ze specyfiką funkcjonowania rodzin zastępczych zawodowych, doskonalenia kompetencji opiekuńczych, rozwijania kompetencji wychowawczych w pracy z dziećmi z trudnościami i zaburzeniami w zachowaniu.
Wszystkie osoby otrzymały świadectwo ukończenia szkolenia.
Profesjonalizacja pieczy zastępczej jest procesem niezbędnym dla nowoczesnej i efektywnej pomocy rodzinom w kryzysie.
Powiat Rawicki / PCPR w Rawiczu prowadzi stały nabór kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej niezawodowej, zawodowej i prowadzenia rodzinnego domu dziecka. Weryfikacja kandydatów prowadzona jest zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. z 2022r. poz. 447). Kandydat do pełnienia tych funkcji może odbyć nieodpłatne szkolenie organizowane przez PCPR po otrzymaniu od organizatora rodzinnej pieczy zastępczej wstępnej akceptacji dokonanej na podstawie oceny spełniania warunków określonych w w/w ustawie.
Osoby zainteresowane problematyką pieczy zastępczej oraz wszystkich chętnych do udziału w szkoleniu prosimy o kontakt z PCPR w Rawiczu, ul. Dworcowa 1, te. 65 5464333, mail: sekretariat@pcprrawicz.pl
Wiele dzieci ciągle czeka na kochających rodziców i bezpieczny dom!
W dniu 27-05-2022r. w Tarchalinie – gmina Bojanowo, zorganizowany został tegoroczny Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Pomimo niepewnej pogody, imprezę rozpoczęliśmy o godzinie 16-tej. W ramach przedsięwzięcia przygotowano dla dzieci oraz rodziców zastępczych poczęstunek oraz wspólną zabawę, którą prowadzili animatorzy
„TWIERDZY ATRAKCJI” z Gubina. Spośród atrakcji przygotowanych dla dzieci szczególnym powodzeniem cieszyły się Transformers Autobot Bumblebee, piłki BUMPER BALL, zabawy oraz konkurencje sportowe i zręcznościowe.
Zakład Rzeźnicko-Wędliniarski Tadeusz Szczepaniak z Gołaszyna przygotował pyszne grillowane kiełbaski. Było także domowe ciasto upieczone przez rodziców zastępczych, kawa, herbata i zimne napoje. Ogromne podziękowania dla sołectwa Tarchalin i Pani Urszuli Czerwińskiej, sołtys Tarchalina, za nieodpłatne udostępnienie miejsca do organizacji spotkania.
W spotkaniu uczestniczyło ok. 130 osób.
Raz jeszcze - wszystkim rodzicom zastępczym, opiekunom i przyjaciołom dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej składany podziękowania za ich opiekę nad dziećmi i pracę z nimi. Życzymy dużo zdrowia i wytrwałości ! A wszystkim dzieciom kochających i wyrozumiałych opiekunów, radości każdego dnia !
Zadanie zrealizowano w ramach Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej w Powiecie Rawickim na lata 2021-2023.
Uprzejmie informujemy, że w dniu 17 czerwca br. (piątek) Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu będzie nieczynne.
Za utrudnienia przepraszamy.
Zgodnie z Obwieszczeniem MRiPS w sprawie wysokości kwot świadczeń przysługujących rodzinie zastępczej i prowadzącemu rodzinny dom dziecka oraz wysokości pomocy dla osoby usamodzielnianej z dnia 28 lutego 2022r. (M.P. z 2022r. poz. 292) od dnia 01 czerwca 2022r. zmienia się wysokość kwoty, o której mowa w art. 80 ust.1 pkt 1 i 2; art. 81 ust.1 i 2; art. 146 ust.2; art. 149 ust.1 pkt 1, pkt 2 lit.a, lit.b, lit.c; art. 150 ust.1 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
art. 80 ust.1 - na pokrycie kosztów utrzymania dziecka:
1) z kwoty 746 zł na kwotę nie mniej niż 785 zł miesięcznie
2) z kwoty 1131 zł na kwotę nie mniej niż 1189 zł miesięcznie
art. 81 ust.1 - na dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności na pokrycie zwiększonych kosztów utrzymania tego dziecka - z kwoty 227 zł na kwotę nie mniej niż 239 zł miesięcznie
art. 81 ust.2 - na dziecko umieszczone na podstawie ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich przysługuje dodatek na pokrycie zwiększonych kosztów utrzymania tego dziecka - z kwoty 227 zł na kwotę nie mniej niż 239 zł miesięcznie
Zgodnie z komunikatem PFRON (publikacja z dnia 20-05-2022r.) w sprawie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo orzeczeń o stopniu niepełnosprawności z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19:
orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zachowuje ważność do upływu 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Zatem w przypadku gdy odwołany zostanie stan epidemii a wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego to orzeczenie zachowa ważność do upływu 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.
Przedłużenie z mocy prawa ww. orzeczeń oznacza również prawo do korzystania z ulg i uprawnień wynikających z orzeczeń.
Powyższe uregulowanie ma na celu zabezpieczenie praw osób niepełnosprawnych zarówno w trakcie trwania stanu epidemii, jak i w trakcie trwania stanu zagrożenia epidemicznego m.in. w sytuacji, gdy nie jest możliwe zebranie zespołu orzekającego w terminie, czy zgromadzenie wymaganej dokumentacji medycznej z powodu trudności z dostępem do specjalistów.
Czytaj: Odwołanie epidemii a przedłużenie ważności orzeczenia o stopniu niepełnosprawności
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu informuje, że prowadzi nabór do programu korekcyjno- edukacyjnego dla sprawców przemocy w rodzinie – edycja 2022.
Adresatami programu są osoby dorosłe stosujące przemoc w rodzinie:
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) oferuje pomoc na sfinansowanie wymaganego udziału własnego w zakupie lub naprawie wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Obywatel Ukrainy z niepełnosprawnością może otrzymać tę pomoc w ramach Modułu I programu PFRON pod nazwą „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością”.
Osoby spełniające warunki do otrzymania pomocy, o których mowa w załączonej ulotce w sprawie realizacji programu, mogą składać wnioski w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu, ul. Dworcowa 1, 63-900 Rawicz (tel. 65 546 4333).
W załączeniu:
- informacja o programie „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością” Moduł I
- wniosek o świadczenie w ramach Modułu I programu „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Державний фонд реабілітації неповносправних PFRON (ДФРН) пропонує допомогу з фінансування необхідного власного внеску на придбання або ремонт медичних виробів, які видаються на замовлення. Громадянин України з інвалідністю може отримати цю допомогу за Модулем I програми PFRON (ДФРН) «Допомога громадянам України з інвалідністю».
Особи, які відповідають умовам для отримання допомоги, зазначеним у вкладеному листку про реалізацію програми, можуть подавати заяви до Повітового центру допомоги сім’ям у Равичі, вул. Dworcowa 1, 63-900 Rawicz (тел. 65 546 4333).
Додається додатково:
- інформація про програму «Допомога громадянам України з інвалідністю» І модуль
- заяву на отримання пільги за модулем І програми «Допомога громадянам України з інвалідністю»
Uprzejmie informujemy, że w dniu 02 maja 2022r. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu będzie nieczynne.
Przepraszamy za ewentualne utrudnienia.
W dniu 15 kwietnia 2022r. PCPR w Rawiczu będzie obsługiwać interesantów do godziny 13:00.
Przepraszamy za ewentualne utrudnienia.
Dodatkowe kryteria rozpatrywania wniosków o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w powiecie rawickim w roku 2021.
Dotyczy rozpatrywania wniosków o dofinansowanie:
Dodatkowo: informacje uzupełniające.
W dniu 31-03-2022r. Rada Powiatu Rawickiego (Uchwała Nr XLII/342/22 Rady Powiatu Rawickiego z dnia 31-03-2022 r.) określiła zadania i wysokość środków finansowych PFRON przekazanych powiatowi rawickiemu na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych w 2022 r.
Plan ogółem: 2 486 796 zł
Czytaj całość artykułu "Środki finansowe PFRON przekazane na realizację zadań w 2022 r."
W dniu 24-02-2022 r. Wojewoda Wielkopolski zawarł z Powiatem Rawickim umowę nr 67/2022/AOON w sprawie wysokości i trybu przekazania w 2022 roku środków Funduszu Solidarnościowego na realizację zadania w ramach resortowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej ‘Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2022.
Kwota dofinansowania: 301 563,00zł.
Całkowita wartość: 301 563,00zł.
Program realizowany jest w okresie od stycznia 2022 r. do grudnia 2022 r.
Przy Dziecięcym Telefonie Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 dyżurować będzie psycholog mówiący po ukraińsku. Będzie też wsparcie w jęz. rosyjskim.
Dyżury:
- w godzinach 15-22: 2, 3, 7, 10, 14, 15, 16, 21, 22, 23, 24, 30 marca;
- w godzinach 22-6: 11, 26 marca.
Z dniem 1 marca br. ruszył nabór wniosków w ramach pilotażowego programu "Aktywny samorząd" w 2022 roku. W ramach Programu reaklizowany jest Moduł I - likwidacja barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową, oraz Moduł II - pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym.
Wnioski można składać za pomocą platformy elektronicznej SOW link- https://sow.pfron.org.pl/ oraz w wersji papierowej bezpośrednio w siedzibie PCPR w Rawiczu lub przesyłając wniosek na adres Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu ul. Dworcowa 1, 63-900 Rawicz.
Terminy składania wniosków:
Informacja o programie - link https://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/aktywny-samorzad-w-2022-roku/
W załączeniu: zasady przyznawania dofinansowań w ramach pilotażowego Programu "Aktywny samorząd" w Powiecie Rawickim w roku 2022- Moduł I i Moduł II.
NFORMACJA O WYNIKU NABORU NA WOLNE STANOWISKO SPECJALISTY
W POWIATOWYM CENTRUM POMOCY RODZINIE W RAWICZU
ul. Dworcowa 1 63-900 Rawicz
OGŁOSZONEGO W DNIU 24 stycznia 2022 r.
Informuję, że w wyniku zakończenia procedury naboru na w/w. stanowisko została wybrana Pani Marta Horodecka zamieszkała w Rawiczu.
Uzasadnienie dokonanego wyboru:
W/w osoba spełniła wymogi formalne oraz podczas rozmowy kwalifikacyjnej kandydatka wykazała się znajomością przepisów prawa, niezbędnych na stanowisku objętym naborem. Udzieliła również poprawnych i wyczerpujących odpowiedzi na zadane pytania, dotyczące zagadnień merytorycznych realizowanych na przedmiotowym stanowisku.
Rawicz, dnia 16 lutego 2022r.
Kierownik PCPR w Rawiczu
(-) Ewa Szczepaniak
Średni miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w DPS w Pakówce w 2022 r. wynosi:
Zgodnie z Zarządzeniem Nr 7/22 Starosty Rawickiego z dnia 26 stycznia 2022 r. średni miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w DPS w Osieku w 2022 r. wynosi 4 856,88 zł. Zarządzenie wchodzi w życie od miesiąca lutego 2022 r. (publikacja: Dz.Urz.Woj.Wlkp. z dnia 31 stycznia 2022 r. poz. 870).
POWIATOWE CENTRUM POMOCY RODZINIE
Ul. Dworcowa 1, 63-900 Rawicz
OGŁASZA NABÓR na wolne stanowisko urzędnicze "SPECJALISTA"
1. Wymagania niezbędne:
1) obywatelstwo polskie lub spełnianie wymagań określonych w art. 11 ust. 2 i 3 ustawy o pracownikach samorządowych,
2) wykształcenie wyższe w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym i nauce,
3) pełna zdolność do czynności prawnych oraz korzystanie z pełni praw publicznych,
4) nieposzlakowana opinia,
5) brak skazania prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe,
6) co najmniej 2-letni staż pracy.
2. Wymagania dodatkowe:
1) znajomość nw. przepisów prawa:
rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie warsztatów terapii zajęciowej z dnia 25 marca 2004 r.
rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z dnia 25 czerwca 2002 r.r
rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie rodzajów zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych zlecanych fundacjom oraz organizacjom pozarządowym z dnia 7 lutego 2008 r.
rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie turnusów rehabilitacyjnych z dnia 15 listopada 2007 r.
2) umiejętność obsługi komputera, w tym znajomość obsługi programów pakietu MS Office,
3) dyspozycyjność i komunikatywność,
4) umiejętność samodzielnej pracy,
5) bezkonfliktowość i odporność na stres.
Zgodnie z Zarządzeniem Nr 4/22 Starosty Rawickiego z dnia 18 stycznia 2022 r. średnie miesięczne wydatki na utrzymanie dziecka w roku 2022 w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej "Mały Dworek" w Łaszczynie wynoszą 7 292,00zł.
Zarządzenie wchodzi w życie od miesiąca lutego 2022 r. (publikacja: Dz.Urz.Woj.Wlkp. z dnia 19 stycznia 2022 r. poz. 603).
Zgodnie z Zarządzeniem Nr 5/22 Starosty Rawickiego z dnia 18 stycznia 2022 r. średnie miesięczne wydatki na utrzymanie dziecka w roku 2022 w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej "Nowy Dworek" w Łaszczynie wynoszą 5 281,18zł.
Zarządzenie wchodzi w życie od miesiąca lutego 2022 r. (publikacja: Dz.Urz.Woj.Wlkp. z dnia 19 stycznia 2022 r. poz. 602).
W ramach realizacji w roku 2022 Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2022, finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego, będących w dyspozycji Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, Powiat Rawicki planuje objąć wsparciem asystenta 17 osób niepełnosprawnych, tj. 14 osób o znacznym stopniu niepełnosprawności i 3 osób o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (lub orzeczeniach równoważnych).
Zgłoszenia do udziału w Programie:
I. Osoby zainteresowane udziałem w Programie proszone są o wypełnienie dokumentów rekrutacyjnych tj.:
- karty zgłoszenia uczestnika Programu (wraz z wymaganymi załącznikami),
a w przypadku wskazania asystenta:
- karty zgłoszenia asystenta
i złożenie ich w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu, ul. Dworcowa 1, 63-900 Rawicz.
II. Nabór zgłoszeń do Programu prowadzony jest w sposób ciągły. Zgłoszenia realizowane będą na bieżąco. W przypadku złożenia większej ilości zgłoszeń niż zaplanowanych i możliwych do realizacji, a spełniających warunki do udziału w Programie – osoby, którym nie przyznano usługi zostaną wpisane za ich zgodą na listę rezerwową.
W roku 2022 Powiat Rawicki będzie realizował zadanie publiczne w ramach resortowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2022” finansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Kwota dofinansowania: 301 563,00zł.
Całkowita wartość: 301 563,00zł.
Informacje o Programie
Cel programu:
Wprowadzenie usług asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.
Adresaci programu:
Pełnoletnie osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (lub orzeczenie równoważne).
W związku z obowiązującymi od 1 stycznia 2022 r. przepisami ustawy z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 1981), która wprowadziła zmiany w programie „Rodzina 500+” informujemy, że z dniem 1 czerwca 2022 r. z mocy prawa tracą moc decyzje, na mocy których zostało przyznane prawo do dodatków, o których mowa w art. 80 ust. 1a, art. 113a albo art. 115 ust. 2a ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (art. 18 ust. 1 ustawy nowelizującej z dnia 17 września 2021 r.).
W sytuacji, gdy sprawujący pieczę zastępczą rodzic zastępczy lub dyrektor placówki złożył przed 1 stycznia 2022 r. wniosek o dodatek wychowawczy o którym mowa w ustawie o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej, to rozpatrzenie tego wniosku i wypłata przyznanego na jego podstawie świadczenia to zadanie starosty na podstawie przepisów dotychczasowych nie dłużej jednak, niż do końca maja 2022 r.
W przypadku dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej po 31 grudnia 2021 r. zastosowanie mają już nowe przepisy dotyczące ustalania przez ZUS prawa do świadczenia wychowawczego. W takich przypadkach, rodziny zastępcze oraz dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych, aby otrzymać wsparcie z programu „Rodzina 500+”, powinni złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze na nowych zasadach do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie drogą elektroniczną poprzez platformę PUE ZUS na dedykowanym formularzu SW-O.
Od 1 lutego 2022 r. będzie można złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze na okres świadczeniowy, który rozpoczyna się od 1 czerwca 2022 r. a kończy 31 maja 2023 r.
W załączeniu materiały przekazane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Polityki Rodzinnej :
Informujemy, że w zakładce Druki opublikowano druki wniosków wraz z załącznikami na zadania algotrytmowe dofinansowane ze środków PFRON na rok 2022, tj:
Wzory wniosków są tożsame z wnioskami składanymi w tegorocznym elektronicznym naborze poprzez System Obsługi Wsparcia SOW.
Zachęcamy do składnia wniosków on-line za pośrednictwem systemu SOW dostępnego codziennie, 24 godziny na dobę.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu informuje, że w dniu 31 grudnia 2021 r. będzie czynne do godziny 13:00.
Za utrudnienia przepraszamy.
Uprzejmie informujemy, że w dniu 07 stycznia 2022 r. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu będzie nieczynne.
Za utrudnienia przepraszamy.
Informujemy, że z dniem 01 stycznia 2022 wnioski na realizację zadań algorytmowych dofinansowanych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach rehabilitacji społecznej można składać poprzez centralne nabory na realizację tych zadań z datą obowiązywania od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 elektronicznie poprzez System Obsługi Wsparcia SOW (wzory tych wniosków zostaną udostępnione na stronie PCPR w Rawiczu po dniu 01 stycznia 2022, a do pobrania w wersji papierowej w siedzibie PCPR w Rawiczu od dnia 10 stycznia 2022).
Zachęcamy do składnia wniosków on-line.
Zadania algorytmowe:
Uprzejmie informujemy, że w dniu 24 grudnia br. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu będzie nieczynne.
Za utrudnienia przepraszamy.
INFORMACJA O WYNIKU NABORU NA WOLNE STANOWISKO SPECJALISTY
W POWIATOWYM CENTRUM POMOCY RODZINIE W RAWICZU
ul. Dworcowa 1 63-900 Rawicz
OGŁOSZONEGO W DNIU 9 listopada 2021r.
Informuję, że w wyniku zakończenia procedury naboru na w/w. stanowisko została wybrana Pani Kamila Grembowska zamieszkała w Pomocnie.
Uzasadnienie dokonanego wyboru:
W/w osoba spełniła wymogi formalne oraz podczas rozmowy kwalifikacyjnej kandydatka wykazała się znajomością przepisów prawa, niezbędnych na stanowisku objętym naborem. Udzieliła również poprawnych i wyczerpujących odpowiedzi na zadane pytania, dotyczące zagadnień merytorycznych realizowanych na przedmiotowym stanowisku.
Rawicz, dnia 01 grudnia 2021r.
Kierownik PCPR w Rawiczu
(-) Ewa Szczepaniak
Szanowni Państwo,
w związku z aktualną sytuacją epidemiczną proszę o stosowanie się do poniżej ustalonych zasad obsługi interesantów PCPR w Rawiczu, tj.:
1) proszę o załatwianie spraw w miarę możliwości z wykorzystaniem komunikacji elektronicznej, telefonicznej, a także korespondencji tradycyjnej lub za pośrednictwem platformy ePUAP lub SOW.
2) jeśli sprawa wymaga osobistego kontaktu: prosimy o uprzednie telefoniczne/mailowe umówienie się z pracownikiem merytorycznym lub termin i godzinę ustali z Państwem pracownik PCPR.
3) załatwiając sprawy osobiście należy:
- zakrywać usta i nos przy pomocy maseczki oraz odsłonić twarzy w celu identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby, na prośbę pracownika PCPR,
- używać rękawiczek lub zdezynfekować ręce po wejściu do budynku
- zachować dystans 1,5 m odległość co najmniej 1,5 m od innych osób przed i w budynku PCPR.
Obsługa bezpośrednia - pojedynczo, z wyłączeniem sytuacji niezbędnej opieki nad małoletnim lub osobą zależną/niepełnosprawną.
Obsługa interesantów od poniedziałku do piątku w godzinach: 7:30 - 14:30.
POWIATOWE CENTRUM POMOCY RODZINIE
Ul. Dworcowa 1, 63-900 Rawicz
OGŁASZA NABÓR na wolne stanowisko urzędnicze "SPECJALISTA"
1. Wymagania niezbędne:
1) obywatelstwo polskie lub spełnianie wymagań określonych w art. 11 ust. 2 i 3 ustawy o pracownikach samorządowych,
2) wykształcenie wyższe w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym i nauce,
3) pełna zdolność do czynności prawnych oraz korzystanie z pełni praw publicznych,
4) nieposzlakowana opinia,
5) brak skazania prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe,
6) co najmniej 2-letni staż pracy.
INFORMACJA O UNIEWAŻNIENIU NABORU
NA WOLNE STANOWISKO URZĘDNICZE SPECJALISTY
W POWIATOWYM CENTRUM POMOCY RODZINIE
Ul. Dworcowa 1, 63-900 Rawicz
ogłoszonego w dniu 08 listopada 2021r.
Informuję, że ze względów formalno-prawnych unieważniam nabór na wolne stanowisko urzędnicze Specjalisty w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu ogłoszony w dniu 08 listopada 2021r. na stronie internetowej BIP https://pcprrawicz.biuletyninformacji.pl/ oraz na tablicy informacyjnej w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu.
Rawicz, dnia 09 listopada 2021r.
Kierownik
Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu
(-) Ewa Szczepaniak
POWIATOWE CENTRUM POMOCY RODZINIE
Ul. Dworcowa 1, 63-900 Rawicz
OGŁASZA NABÓR
na wolne stanowisko urzędnicze Specjalisty
1. Wymagania niezbędne:
1) obywatelstwo polskie lub spełnianie wymagań określonych w art. 11 ust. 2 i 3 ustawy o pracownikach samorządowych,
2) wykształcenie wyższe w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym i nauce,
3) pełna zdolność do czynności prawnych oraz korzystanie z pełni praw publicznych,
4) nieposzlakowana opinia,
5) brak skazania prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.
2. Wymagania dodatkowe:
1) znajomość nw. przepisów prawa:
2) umiejętność obsługi komputera, w tym znajomość obsługi programów pakietu MS Office,
3) dyspozycyjność i komunikatywność,
4) umiejętność samodzielnej pracy,
5) bezkonfliktowość i odporność na stres.
3. Zakres zadań wykonywanych na stanowisku:
1) prowadzenie spraw z zakresu świadczeń na rzecz dzieci i pełnoletnich wychowanków umieszczonych w rodzinnej lub instytucjonalnej piecz zastępczej,
2) prowadzenie spraw z zakresu pomocy dla osób usamodzielnianych opuszczających po osiągnięciu pełnoletności rodzinną lub instytucjonalną pieczę zastępczą,
3) prowadzenie postępowania w zakresie ponoszenia opłat za pobyt dziecka w pieczy zastępczej przez rodziców, osoby dysponujące dochodem dziecka, osoby, które uzyskały pełnoletniość przebywając w pieczy zastępczej,
4) prowadzenie spraw z zakresu dochodzenia należnych świadczeń w trybie określonym w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji,
5) prowadzenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych dla pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu,
6) prowadzenie spraw z zakresu ochrony danych osobowych i zarządzania systemem informatycznym,
7) sporządzanie sprawozdań rzeczowo-finansowych w zakresie powierzonych obowiązków, w tym przygotowywanie corocznego sprawozdania z efektów pracy.
Uprzejmie informujemy, że w dniu 12 listopada br. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu będzie nieczynne.
Za utrudnienia przepraszamy.
Uprzejmie informujemy, że od dnia 10 listopada 2021 r. zostaną uruchomione nabory na następujące zadania z zakresu rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych dofinansowane ze środków PFRON:
Wnioski na dofinansowanie ze środków PFRON będzie można złożyć wyłącznie w wersji elektronicznej poprzez system SOW do dn. 30 listopada 2021r.
Dostęp do Systemu jest nieodpłatny. Podstawowym i jedynym wymaganiem w celu spełnienia warunku zapewnienia ogólnokrajowego zasięgu jest dostęp do sieci internetowej. Pełne korzystanie z Systemu wymaga posiadania narzędzia autoryzacji – uwierzytelnienia przez profil zaufany na platformie ePUAP lub przy pomocy kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło nabór wniosków w ramach Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2022 finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla uczestników Programu:
1) dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
2) osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o niepełnosprawności: o stopniu znacznym lub o stopniu umiarkowanym, lub traktowane na równi do wymienionych zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573).
Powiat Rawicki informuje, że w ramach realizacji Programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi” - Moduł IV uruchomionego w 2021 roku w związku z ogłoszonym na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanem epidemii wywołanym wirusem SARS-Cov-2 otrzymał dodatkowe wsparcie dla osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w wysokości 42 620,00 zł. na zlecanie realizacji zadań publicznych na podstawie art. 15zzm ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Zadanie pn. Terapia pocovidowa na co dzień realizuje Stowarzyszenie Dzieci i Osób Niepełnosprawnych w Miejskiej Górce.
Adresaci Programu:
- Członkowie Stowarzyszenia Dzieci i Osób Niepełnosprawnych w Miejskiej Górce (osoby niepełnosprawne oraz ich rodzice/opiekunowie, w większości osoby niepełnosprawne lub/i starsze) oraz Uczestnicy Warsztatów Terapii zajęciowej im. O. Euzebiusza Huchrackiego w Miejskiej Górce.
Powiat Rawicki informuje, że w ramach realizacji Programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”- Moduł IV uruchomionego w 2021 roku w związku z ogłoszonym na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanem epidemii wywołanym wirusem SARS-Cov-2 otrzymał dodatkowe wsparcie dla osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w wysokości 57 360,00 zł.
Adresaci Programu:
- Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Osieku i ich otoczenie,
- Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Pakówce i ich otoczenie.
Powiat Rawicki informuje, że w ramach realizacji w roku 2021 „Programu wyrównywania różnic między regionami III” w obszarze F (pomoc na utworzenie warsztatów terapii zajęciowej oraz przeciwdziałanie degradacji infrastruktury istniejących warsztatów terapii zajęciowej) otrzymał wsparcie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w wysokości 160 000,00 zł na projekt pn. „Renowacja budynku WTZ”.
Planowana całkowita wartość projektu: 200 000,00 zł (środki PFRON mogą stanowić nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowalnych projektu; nie mniej niż 20% kosztów kwalifikowalnych projektu stanowią środki własne Stowarzyszenia Dzieci i Osób Niepełnosprawnych w Miejskiej Górce).
Projekt realizuje: Stowarzyszenie Dzieci i Osób Niepełnosprawnych w Miejskiej Górce na rzecz Warsztatów Terapii Zajęciowej im. O. Euzebiusza Huchrackiego w Miejskiej Górce, ul. Szkolna 1, 63-910 Miejska Górka.
Zakres rzeczowy projektu: renowacja WTZ, w tym: zamontowanie klimatyzacji, założenie rolet pionowych i poziomych w pracowniach oraz pomieszczeniach pracowniczych, wymiana i renowacja sieci komputerowej, naprawa i renowacja drzwi wejściowych oraz wymiana posadzek pokrytych panelami.
Termin zakończenia projektu: 31-03-2022r.
UMOWA nr WRR/000409/15/D z dnia 04-08-2021r. o realizację przez samorząd powiatowy „Programu wyrównywania różnic między regionami III” w obszarze F.
Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu informuje, że przyjęty limit środków PFRON, będących w dyspozycji tut. PCPR i przeznaczonych na dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych w bieżącym roku został wyczerpany. Złożone a niezrealizowane wnioski będą rozpatrywane wyłącznie w sytuacji zwolnienia się środków w tym zadaniu.
Stan na dz. 25-06-2021 r.:
Środki przeznaczone na realizację zadania: 325 120 zł
Środki wykorzystane na realizację zadania: 324 402 zł
W dniu 25-03-2021r. Rada Powiatu Rawickiego (Uchwała Nr XXX/247/21 Rady Powiatu Rawickiego z dnia 25-03-2021 r.) określiła zadania i wysokość środków finansowych PFRON przekazanych powiatowi rawickiemu na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych w 2021r. (ostatnia zmiana: z dnia 24-06-2021 r.)
Czytaj całość artykułu "Środki finansowe PFRON przekazane na realizację zadań w 2021r."
Szanowni Państwo,
od dnia 15-05-2021 do odwołania warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji w ramach turnusu rehabilitacyjnego, o którym mowa w art. 10c ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełno-sprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573), jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 uczestnika tego turnusu z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 4 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabili-tacyjnego albo zaszczepienie się przeciwko COVID-19.
Przepis ten stosuje się odpowiednio do opiekuna uczestnika turnusu rehabilitacyjnego, jeżeli konieczność jego obecności wynika z wniosku lekarza kierującego osobę niepełnosprawną na turnus rehabilitacyjny.
Podstawą wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, finansowanego ze środków publicznych dla uczestnika i opiekuna, jest skierowanie wystawione:
1) po dokonaniu przez te osoby zgłoszenia za pośrednictwem formularza udostępnionego przez ministra właściwego do spraw zdrowia na stronie internetowej urzędu obsługującego tego ministra lub
2) przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Podstawa prawna: § 14 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii z dnia 06-05-2021r.(ostatnia zmiana: rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 maja 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii - Dz.U. z 2021r. poz. 905).
Zgodnie z Obwieszczeniem MRiPS w sprawie wysokości kwot świadczeń przysługujących rodzinie zastępczej i prowadzącemu rodzinny dom dziecka oraz wysokości pomocy dla osoby usamodzielnianej z dnia 10 marca 2021r. (M.P. z 2021r. poz. 282) od dnia 01 czerwca 2021r. zmienia się wysokość kwoty, o której mowa w art. 80 ust.1 pkt 1 i 2; art. 81 ust.1 i 2; art. 146 ust.2; art. 149 ust.1 pkt 1, pkt 2 lit.a, lit.b, lit.c; art. 150 ust.1 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
art. 80 ust.1 - na pokrycie kosztów utrzymania dziecka:
1) z kwoty 694 zł na kwotę nie mniej niż 746 zł miesięcznie
2) z kwoty 1052 zł na kwotę nie mniej niż 1131 zł miesięcznie
art. 81 ust.1 - na dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności na pokrycie zwiększonych kosztów utrzymania tego dziecka - z kwoty 211 zł na kwotę nie mniej niż 227 zł miesięcznie
art. 81 ust.2 - na dziecko umieszczone na podstawie ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich przysługuje dodatek na pokrycie zwiększonych kosztów utrzymania tego dziecka - z kwoty 211 zł na kwotę nie mniej niż 227 zł miesięcznie
W roku 2021 dzień dodatkowo wolny od pracy za święto przypadające w sobotę 01-05-2021r. zostanie wykorzystany przez pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu w dniu 04-06-2021r.
W związku z tym, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu będzie nieczynne.
Prosimy o załatwianie spraw w innym dogodnym dla Państwa terminie.
Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” - edycja 2021, ogłoszony przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, finansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego wprowadza usługę asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla:
Czytaj całość artykułu "Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”- edycja 2021 "
Informujemy, że przywrócono połączenia stacjonarne z tut. PCPR.
W celu telefonicznego załatwiania spraw prosimy wybierać numery stacjonarne
65 546 4333
65 546 7375
Ze względu na czasowy brak możliwości połaczeń telefonicznych z tut. PCPR za pomocą numerów:
65 546 4333
65 546 7375
należy wybrać numer komórkowy 607 395 721.
Przepraszamy za utrudnienia.
Dodatkowe kryteria rozpatrywania wniosków o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w powiecie rawickim w roku 2021.
Dotyczy rozpatrywania wniosków o dofinansowanie:
Starosta Rawicki ogłasza nabór kandydatów na członków Powiatowej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych działającej przy Staroście Rawickim.
Kandydatów mogą zagłaszać organizacje pozarządowe, fundacje oraz jednostki samorządu terytorialnego, działające na terenie powiatu rawickiego, w terminie do dnia 30-04-2021r.
Szczegóły naboru - w załączeniu.
Zasady przyznawania dofinansowania w ramach Mudułu I i Modułu II "Aktywny samorząd" w 2021 r. w Powiecie Rawickim zostały ustalone zarządzeniami Kierownika Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu z dnia 26 lutego 2021r.
Wiadomośc zawiera załączniki:
Z dniem 1 marca br. ruszył nabór wniosków w ramach pilotażowego programu "Aktywny samorząd" w 2021 roku. W ramach Programu reaklizowany jest Moduł I - likwidacja barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową, oraz Moduł II - pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym.
Wnioski można składać za pomocą platformy elektronicznej SOW link- https://sow.pfron.org.pl/ oraz w wersji papierowej bezpośrednio w siedzibie PCPR w Rawiczu lub przesyłając wniosek na adres Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu ul. Dworcowa 1, 63-900 Rawicz.
Terminy składania wniosków:
Zgodnie z Zarządzeniem Nr 5/21 Starosty Rawickiego z dnia 19 stycznia 2021r. średnie miesięczne wydatki na utrzymanie dziecka w roku 2021 w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej "Nowy Dworek" w Łaszczynie wynoszą 3 760,61zł.
Zarządzenie wchodzi w życie od miesiąca lutego 2021r. (publikacja: Dz.Urz.Woj.Wlkp. z dnia 19 stycznia 2021r. poz.623)
Zgodnie z Zarządzeniem Nr 4/21 Starosty Rawickiego z dnia 19 stycznia 2021r. średnie miesięczne wydatki na utrzymanie dziecka w roku 2021 w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej "Mały Dworek" w Łaszczynie wynoszą 6 294,28zł.
Zarządzenie wchodzi w życie od miesiąca lutego 2021r. (publikacja: Dz.Urz.Woj.Wlkp. z dnia 19 stycznia 2021r. poz.622)
Zgodnie z Zarządzeniem Nr 10/21 Starosty Rawickiego z dnia 25 stycznia 2021r. średni miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w DPS w Osieku w roku 2021 wynosi 4 311,80zł. Zarządzenie wchodzi w życie od miesiąca lutego 2021r.
(publikacja: Dz.Urz.Woj.Wlkp. z dnia 26 stycznia 2021r. poz. 799)
Zgodnie z Zarządzeniem Nr 13/21 Starosty Rawickiego z dnia 26 stycznia 2021r. średni miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w DPS w Pakówce w roku 2021 wynosi 3 821,78zł. Zarządzenie wchodzi w życie od miesiąca lutego 2021r.
(publikacja: Dz.Urz.Woj.Wlkp. z dnia 28 stycznia 2021r. poz. 861)
Informujemy, że od 1 stycznia 2021 wnioski na dofinansowanie udziału w TURNUSACH REHABILITACYJNYCH oraz wnioski na dofinansowanie zakupu PRZEDMIOTÓW ORTOPEDYCZNYCH I ŚRODKÓW POMOCNICZYCH można składać za pośrednictwem systemu SOW.
Informacje o sposobach postępowania przy składaniu wniosków znaleźć można na poniższej stronie:
https://portal-sow.pfron.org.pl/opencms/export/sites/pfron-sow/sow/turnusy/
TURNUS REHABILITACYJNY
uwaga! w załączeniu procedury rozpatrywania wniosków
LIKWIDACJA BARIER:
- ARCHITEKTONICZNYCH
- W KOMUNIKOWANIU SIĘ
- TECHNICZNYCH
- DOFINANSOWANIE ZAOPATRZENIA W SPRZĘT REHABILITACYJNY (OSOBY FIZYCZNE)
- DOFINANSOWANIE ZAOPATRZENIA W PRZEDMIOTY ORTOPEDYCZNE I ŚRODKI POMOCNICZE
Informujemy, że dnia 24 grudnia br. (WIGILIA) Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu będzie nieczynne.
Prosimy o załatwianie spraw w innym dogodnym dla Państwa terminie.
Szanowni Państwo,
Powiat Rawicki przystąpił do prac nad opracowywaniem dokumentu Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych w Powiecie Rawickim na lata 2021-2030. W dokumencie będziemy się skupiać na realizacji zadań o charakterze społecznym, należących do kompetencji samorządu powiatowego.
Oczywistym jest, że każde z zadań będzie dotyczyło rozwiązywania problemów społecznych mieszkańców gmin naszego powiatu, dlatego też pragniemy zaprosić Państwa do udziału w procesie sporządzania Strategii. Ze względu na obecną sytuację, związaną z pandemią, na razie nie jesteśmy w stanie organizować bezpośrednich spotkań, które z pewnością byłyby najlepszą formą uzyskania Państwa opinii i propozycji.
Na razie chcielibyśmy skorzystać z Państwa wiedzy i uzyskać informacje na temat najważniejszych problemów społecznych mieszkańców powiatu w zakresie przypisanym kompetencjom naszego Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu.
W związku z tym prosimy o wypełnienie poniższej, krótkiej ankiety.
ankieta dla mieszkańców Powiatu Rawickiego
Będziemy wdzięczni za przekazanie tej informacji swoim rodzinom i znajomym. Im więcej odpowiedzi otrzymamy, tym pełniejszy będziemy mieli obraz problemów społecznych mieszkańców powiatu. Prosimy o wypełnienie ankiety !
Z góry dziękuję i pozdrawiam,
Ewa Szczepaniak
Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu
Podmioty zainteresowane otrzymaniem dofinansowania organizacji sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych na zadania realizowane w roku 2021 mogą złożyć w tut. PCPR do dnia 30-11-2020r.
O dofinansowanie ze środków PFRON organizacji sportu, kultury, rekreacji i turystyki dla osób niepełnosprawnych mogą ubiegać się osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej jeżeli:
- prowadzą działalność na rzecz osób niepełnosprawnych przez okres co najmniej 2 lat przed dniem złożenia wniosku,
- udokumentują zapewnienie odpowiednich do potrzeb osób niepełnosprawnych warunków technicznych i lokalowych do realizacji zadania,
- udokumentują posiadanie środków własnych lub pozyskanych z innych źródeł na sfinansowanie przedsięwzięcia w wysokości nieobjętej dofinansowaniem ze środków PFRON.
Wniosek: druki
W ramach Modułu III tego programu wprowadzona została możliwość uzyskania pomocy finansowej w związku z wystąpieniem, zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii.
Z ramienia Realizatora (Powiatu Rawickiego) program obsługuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu.
Dla kogo jest ten program?
Adresatami pomocy w ramach Modułu III są:
1. osoby niepełnosprawne posiadające aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności;
2. dzieci i młodzież niepełnosprawna posiadająca aktualne orzeczenie o niepełnosprawności wydane przed ukończeniem 16. roku życia.
Pomoc finansowa w ramach Modułu III udzielana jest osobom niepełnosprawnym, które na skutek wystąpienia zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii utraciły, w okresie od dnia 9 marca 2020 roku do dnia 16 listopada 2020 roku, możliwość korzystania (przez okres co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych) z opieki świadczonej w placówce rehabilitacyjnej. Pomoc ta udzielana jest w formie dofinansowania kosztów związanych z zapewnieniem opieki w warunkach domowych.
Wnioski o przyznanie świadczenia w ramach Modułu III mogą być składane do realizatora programu w trybie ciągłym, jednakże nie później niż do dnia 16 listopada 2020 roku. W imieniu osób niepełnoletnich oraz ubezwłasnowolnionych częściowo lub całkowicie z wnioskiem mogą wystąpić opiekunowie prawni tych osób.
Wnioski należy składać poprzez System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON (system SOW).
PFRON udostępni funkcjonalność pełnej obsługi składanych wniosków w systemie łącznie z przygotowaniem elektronicznych przelewów dla systemów finansowo-księgowych oraz wsparcie Infolinii 800 889 777 (połączenie bezpłatne). Korzystanie z systemu zarówno dla wnioskodawcy, jak i realizatora możliwe jest bez wychodzenia z domu, przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
W przypadku braku możliwości skorzystania z systemu SOW dopuszczalny jest inny sposób złożenia wniosku (np. osobiście, drogą pocztową lub elektronicznie).
Po raz kolejny Powiat Rawicki otrzymał dodatkowe środki finansowe z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na rzecz Warsztatów Terapii Zajęciowej w Miejskiej Górce (umowa z dnia 15.07.2020r.).
Projekt przygotowany przez prowadzące warsztaty Stowarzyszenie Dzieci i Osób Niepełnosprawnych w Miejskiej Górce pn. "Remont budynku WTZ" zakłada remont elewacji budynku, wymianę kotłowni, wymianę posadzek i malowanie ciągów komunikacyjnych.
Projekt realizowany jest w ramach Programu wyrównywania różnic między regionami III - obszar F.
Planowana całkowita wartość projektu: 200.000zł.
Wysokość dofinansowania ze środków PFRON: 160.000zł (80% udziału w kosztach realizacji projektu).
Planowany termin realizacji: do 31.12.2020r.
ul. Dworcowa 1
63-900 Rawicz
tel./faks: (65)546-43-33, (65)546-73-75