Jesteś tutaj:
Strona Główna
❯ Aktualności
← Powrót do strony głównej
Zarząd Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych informuje, że przyjął „Kierunki działań oraz warunki brzegowe obowiązujące realizatorów „Programu wyrównywania różnic między regionami III” w 2025 r
Realizatorem programu są jednostki samorządu terytorialnego, które przyjmą zaproszenie do uczestnictwa w programie i będą postępowały zgodnie z trybem określonym w procedurach realizacji programu:
obszar B (likwidacja barier w urzędach, placówkach edukacyjnych, środowiskowych domach samopomocy, centrach i klubach integracji społecznej lub przedsiębiorstwach społecznych w zakresie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszania się i komunikowania),
obszar C (tworzenie spółdzielni socjalnych osób prawnych)
obszar D (likwidacja barier transportowych)
obszar F (tworzenie warsztatów terapii zajęciowej oraz przeciwdziałanie degradacji infrastruktury istniejących warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy lub zakładów aktywności zawodowej)
obszar G (skierowanie do powiatów poza algorytmem dodatkowych środków na finansowanie zadań ustawowych dotyczących rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych)
2. Oddziały terenowe PFRON, w przypadku obszaru A i E programu:
obszar A (zapewnienie dostępności w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych)
obszar E (dofinansowanie wymaganego wkładu własnego w projektach dotyczących aktywizacji i/lub integracji osób niepełnosprawnych)
Wnioski i wystąpienia samorządów powiatowych dotyczące obszarów B, C, D, F i G programu przyjmowane są w terminie od 2 grudnia 2024 r. do 28 lutego 2025 r.
Wnioski zarządców w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych dotyczące obszaru A programu oraz samorządów gminnych i powiatowych oraz organizacji pozarządowych dotyczące obszaru E programu, przyjmowane są w trybie ciągłym przez właściwy Oddział PFRON.
Informacje o Programie dostępne są na stronie internetowej Funduszu:
Wszystkim, którzy na co dzień pomagają potrzebującym, wspierają rodziny w trudnych sytuacjach i pracują na rzecz budowania lokalnych społeczności życzę wszelkiej pomyślności, wytrwałości, uznania i kierowanej ku Wam życzliwości każdego dnia Waszej trudnej i bardzo odpowiedzialnej pracy - wszystkiego dobrego!
W dniu 19 listopada br. w Starosta Rawicki Adam Sperzyński oraz Członek Zarządu Powiatu Rawickiego Piotr Popielas spotkali się z osobami prowadzącymi rodziny zastępcze zawodowe oraz rodzinne domy dziecka na terenie powiatu rawickiego. W trakcie spotkania poruszano bieżące sprawy rodzinnej pieczy zastępczej w odniesieniu do ogólnopolskiego kryzysu pieczy zastępczej, obszary i zasady współpracy z instytucjami działającymi na rzecz dziecka i rodziny, zakresu i udzielanego wsparcia przez organizatora rodzinnej pieczy zastępczej w Powiecie Rawickim (PCPR) oraz realizacji umów w sprawie powierzenia funkcji i prowadzenia zawodowej pieczy zastępczej.
Wzięli w nim udział również pracownicy Zespołu ds rodzinnej pieczy zastępczej w PCPR w Rawiczu: kierownik Zespołu Kinga Stolaś; koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej: Ewa Gniatkowska, Justyna Złota; koordynator usamodzielnienia: Agata Hedrych; psycholog Krzysztof Stupak.
Spotkanie prowadziła Ewa Szczepaniak kierownik PCPR w Rawiczu.
Spotkanie zorganizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu - Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Powiecie Rawickim.
Wszystkich zainteresowanych tematyką rodzicielstwa zastępczego, prowadzeniem rodzinnych form pieczy zastępczej zapraszamy do kontaktu z pracownikami PCPR w Rawiczu.
Zdjęcia PCPR Rawicz
Za nami kolejny ....nasty Powiatowy Dzień Integracji ! Tym razem spotkaliśmy 15 listopada br. się na sali wiejskiej w Dębnie Polskim (gm. Rawicz). Wspólnie spędziliśmy czas na poznawaniu się, zabawie i ... edukacji ! Wzorem lat ubiegłych wydarzenie to organizowaliśmy w partnerstwie, a nasze zaproszenie przyjęli:
Rawickie Stowarzyszenie "Bursztyn", Stowarzyszenie z Nadzieją w Przyszłość, Stowarzyszenie "Wsparcie dla Każdego", Razem Raźniej w Bojanowie, Stowarzyszenie Rawicki Klub „Amazonka” w Rawiczu, Stowarzyszenie osób sprawnych inaczej "POMOCNA DŁOŃ" w Rawiczu, Stowarzyszenie Dzieci i Osób Niepełnosprawnych w Miejskiej Górce.
Dziękujemy, że zaproszenie przyjęli i uczestniczyli w tym spotkaniu: Jakub Moryson samorządowiec Wicestarosta Rawicki, Maciej Jagodziński Przewodniczący Rady Powiatu Rawickiego, Paulina Wolsztyniak Burmistrz Bojanowa, Karol Skrzypczak Burmistrz Miejskiej Górki, Piotr Skrzypek Wójt Pakosławia, Romuald Krzyżosiak Burmistrz Miasta i Gminy Jutrosin, Grzegorz Kubik Burmistrz Miasta i Gminy Rawicz ( w zastępstwie gościliśmy Panią Annę Nowak Naczelnika Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych UMiG Rawicz), Pani Izabela Sarnowska Sekretarz Powiatu oraz Pan Maciej Grzegorek Przewodniczący Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddziału Rejonowego w Rawiczu.
Dziękujemy wszystkim Państwu za kierowane dobre słowa, piękne życzenia pomyślności w dalszych działaniach, za życzliwość, pomoc i przychylność naszym działaniom (za piękne kwiaty )
A co się działo? Na początek króciutki quiz wiedzy o samorządzie, następnie - nasz gość specjalny Kabaret TO i OWO SZKARADOWO oraz tańce - hulance ! Śpiew, śmiech i taniec !
O oprawę muzyczną spotkania zadbał Pan Wiesław Ceglarek, samorządowiec, społecznik. Bardzo dziękujemy.
Spotkanie zorganizowano dzięki wsparciu rzeczowemu stowarzyszeń - uczestników spotkania; ze środków finansowych będących w dyspozycji PCPR w Rawiczu; zestawów upominkowych przekazanych przez Gminę Rawicz i Powiat Rawicki. Dziękujemy Gminie Rawicz - Sołectwo Dębno Polskie za bezpłatne udostępnienie sali.
Od dnia 28 października 2024 r. do dnia 30 listopada 2024 r. można złożyć wniosek na DODATEK DO ENERGII ELEKTRYCZNEJ DLA OSÓB KORZYSTAJĄCYCH Z KONCENTRATORA TLENU LUB RESPIRATORA.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu informuje, o wdrażaniu przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych inicjatywy zapowiadanej przez Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych i zatwierdzonej przez Radę Nadzorczą PFRON (uchwała nr 7/2024 z dnia 19 czerwca 2024 r.), a polegającej na dofinansowaniu ze środków PFRON do energii elektrycznej dla osób z niepełnosprawnością korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora.
KTO MOŻE UZYSKAĆ ŚRODKI NA DOFINANSOWANIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ?
Osoba posiadająca stopień niepełnosprawności (w przypadku osób do 16 roku życia - orzeczenie o niepełnosprawności), która korzysta z koncentratora tlenu lub respiratora w ramach świadczenia udzielanego przez ośrodek domowego leczenia tlenem lub ośrodek wentylacji domowej. tj. pod opieką zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie lub pod opieką poradni/ośrodka/ zespołu domowego leczenia tlenem.
PCPR w Rawiczu realizuje program oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc domową.
Tegoroczną edycję zaplanowano na okres od 12-10-2024 do 14-12-2024, w wymiarze 60 godzin (zajęcia grupowe); zajęcia odbywają się raz w tygodniu w siedzibie tut. PCPR.
Oddziaływania korekcyjno-edukacyjne wobec osób stosujących przemoc domową przeprowadzane są w formie warsztatów i działań psychologicznych, edukacyjnych i socjalizacyjnych, ukierunkowanych na zmianę zachowań i postaw w celu zmniejszenia ryzyka dalszego stosowania przemocy oraz zwiększenia zdolności do samokontroli agresywnych zachowań i do konstruktywnego współżycia w rodzinie.
Adresatami Programu są dorosłe osoby stosujące przemoc domową, zarówno kobiety jak i mężczyźni.
W Programie mogą brać udział:
1) osoby, które z własnej inicjatywy zgłoszą się do uczestnictwa lub zostaną zmotywowane przez instytucje wspierające rodzinę;
2) osoby, które stosują przemoc domową, kierowane przez Zespół Interdyscyplinarny na wniosek grupy diagnostyczno-pomocowej - członkowie rodzin, wobec których została wszczęta procedura „Niebieskie Karty”;
3) osoby skazane za czyny związane ze stosowaniem przemocy domowej, wobec których Sąd warunkowo zawiesił wykonanie kary, zobowiązując ich do uczestnictwa w Programie;
4) rodzice, którzy mają ograniczoną władzę rodzicielską lub są jej pozbawieni w wyniku zaniedbań i niewypełniania funkcji rodzicielskich.
Osoby zainteresowane udział w Programie prosimy o kontakt z tut. PCPR - osobiście (Rawicz, ul. Dworcowa 1) lub telefonicznie pod numerem 722373303.
Powiat Rawicki realizuje zadanie publiczne określone w rządowym programie „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej na lata 2024-2027”.
Program finansowany jest ze środków budżetu państwa.
Kwota dofinansowania: 202 408,35 zł
Całkowita wartość zadania: 202 408,35 zł
Opis zadania: dofinansowanie wynagrodzeń wraz z pochodnymi dla pracowników Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Mały Dworek” w Łaszczynie, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Nowy Dworek” w Łaszczynie i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu w okresie od 1.07.2024 r. do 31.12.2024 r., zgodnie z wytycznymi programu.
Umowa nr PS-III.946.5.2024.213 z dnia 02.10.2024 r.
Powiat Rawicki informuje, że w ramach realizacji „Programu wyrównywania różnic między regionami III” w obszarze F (pomoc na utworzenie warsztatów terapii zajęciowej oraz przeciwdziałanie degradacji infrastruktury istniejących warsztatów terapii zajęciowej) w 2024 r. otrzymał wsparcie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację projektu pn. „Remont WTZ”.
Wysokość dofinansowania: 135 300 zł
Całkowita wartość zadania: 168 300 zł
Projekt realizuje: Stowarzyszenie Dzieci i Osób Niepełnosprawnych w Miejskiej Górce na rzecz Warsztatów Terapii Zajęciowej im. O. Euzebiusza Huchrackiego w Miejskiej Górce, ul. Szkolna 1, 63-910 Miejska Górka.
Zakres rzeczowy projektu: m.in. remont elewacji z wymianą stolarki, remont klatki schodowej, łazienki wraz z pomieszczeniem socjalnym, osuszanie ścian.
Termin zakończenia projektu: 31-05-2025r.
UMOWA nr WRR/000531/15/D z dnia 18-09-2024 r. o realizację przez samorząd powiatowy „Programu wyrównywania różnic między regionami III” w obszarze F.
Powiat Rawicki realizuje zadanie publiczne określone w rządowym programie „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024-2027”.
Program finansowany jest ze środków budżetu państwa.
Kwota dofinansowania: 1 185 649,60 zł
Całkowita wartość zadania: 1 185 649,60 zł
Opis zadania: dofinansowanie wynagrodzeń wraz z pochodnymi dla pracowników Domu Pomocy Społecznej w Osieku, Domu Pomocy Społecznej w Pakówce i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu w okresie od 1.07.2024 r. do 31.12.2024 r., zgodnie z wytycznymi programu.
Umowa nr PS-II.26.dodatek/P/ps/2024 z dnia 12.09.2024 r.
Powiat Rawicki realizuje zadanie publiczne określone w rządowym programie „Dofinansowanie wynagrodzeń rodzin zastępczych zawodowych i prowadzących rodzinne domy dziecka na lata 2024-2027”.
Program finansowany jest ze środków Funduszu Pracy.
Kwota dofinansowania: 49.774,20 zł
Całkowita wartość zadania: 49.774,20 zł
Opis zadania: zwiększenie wynagrodzeń dla rodzin zastępczych zawodowych i prowadzących rodzinne domy dziecka w formie dodatku do wynagrodzenia oraz pokrycie kosztów składek od tych dodatków w okresie od 1.07.2024 r. do 31.12.2024 r.
Umowa nr PS-III.946.4.2024.26 zawarta w dniu 23.08.2024 r.
Informujemy, że dnia 16 maja br. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu bedzie nieczynne.
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosił nabór wniosków w ramach resortowego programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.
Adresatami Programu są:
Wprowadzone na podstawie: art. 3 ust. 2 pkt 2 i art. 22b-22c Ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 560 )
Działanie dla zapewnienia dobrostanu Małoletniego stanowi podstawowy wyznacznik dla całego Personelu Jednostki. W tym celu kadra traktuje wszystkich Małoletnich podopiecznych z szacunkiem, a stosowanie jakiejkolwiek formy przemocy jest wykluczone. Kadra Jednostki podejmuje działania w interesie Małoletnich, stosując przepisy obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych pracodawcy oraz zasady współżycia społecznego.
W opracowaniu i stosowaniu niniejszych „Standardów ochrony małoletnich” kierowano się poniższymi założeniami:
ul. Dworcowa 1
63-900 Rawicz
tel./faks: (65)546-43-33, (65)546-73-75