Rządowy program Dobry start.
2018-06-11
- Świadczenie dobry start przysługuje:
1) rodzicom, opiekunom faktycznym, opiekunom prawnym, rodzinom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka, dyrektorom placówek opiekuńczo-wychowawczych - raz w roku na dziecko;
2) osobom uczącym się - raz w roku.
- Świadczenie dobry start przysługuje w związku z rozpoczęciem roku szkolnego do ukończenia:
1) przez dziecko lub osobę uczącą się 20. roku życia;
2) przez dziecko lub osobę uczącą się 24. roku życia - w przypadku dzieci lub osób uczących się legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności.
- Świadczenie dobry start przysługuje także w przypadku:
1) ukończenia 20. roku życia przez dziecko lub osobę uczącą się przed rozpoczęciem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko lub osoba ucząca się kończy 20. rok życia;
2) ukończenia 24. roku życia przez dziecko lub osobę uczącą się przed rozpoczęciem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko lub osoba ucząca się kończy 24. rok życia - w przypadku dzieci lub osób uczących się legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności.
- W przypadku dziecka biorącego udział w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych, świadczenie dobry start przysługuje nie wcześniej niż od roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 7. rok życia.
- Świadczenie dobry start przysługuje osobom w wysokości 300 zł.
Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczenia dobry start przyjmowane będą od lipca tego roku (w przypadku wniosków składanych drogą elektroniczną), a od 1 sierpnia danego roku do 30 listopada w przypadku wniosków składanych w sposób tradycyjny.
- Świadczenie dobry start nie przysługuje:
1) jeżeli dziecko lub osoba ucząca się zostały umieszczone w domu pomocy społecznej, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie;
2) na dziecko z tytułu rozpoczęcia rocznego przygotowania przedszkolnego.
- Na dziecko umieszczone w pieczy zastępczej świadczenie dobry start przysługuje wyłącznie odpowiednio rodzinom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka, dyrektorom placówek opiekuńczo-wychowawczych.
Postępowanie w sprawie świadczenia dobry start dla dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej oraz osób uczących się ( w tym wydawanie decyzji i udzielanie informacji o przyznaniu świadczenia)- na mocy upoważnienia Starosty Rawickiego - prowadzi Kierownik PCPR w Rawiczu (lub inna upoważniona osoba).
Szczegółowe informacje:
1) Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu Dobry start z dnia 30 maja 2018 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 1061).
W załączeniu:
2) druk wniosku o przyznanie świadczenia dobry start.
Załączniki:
- Rządowy program Dobry start - rozporządzenie. (plik pdf 54KB)
- wniosek o ustalenie prawa do świadczenia dobry start (plik pdf 282KB)
- załącznik do wniosku o świadczenie (plik pdf 104KB)